Pediatra

Lek. Marzena Budzyńska
Specjalista pediatrii
SGL Lublin ul. Kolorowa 24/45
Telefon SGL Lublin: (81) 740 18 58
Dr n. med. Arkadiusz Jędrzejewski
Specjalista pediatrii
SGL Lublin ul. Kolorowa 24/45
Telefon SGL Lublin: (81) 740 18 58

Pediatra Lublin

Pediatra jest lekarzem, który zajmuje się leczeniem najmłodszych pacjentów, od urodzenia, do 18 roku życia. To osoba, do której rodzice powinni mieć pełne zaufanie i stosować się do jej sugestii w zakresie leczenia dziecka, wizyt kontrolnych, szczepień czy odwiedzin u innych specjalistów.

Jeśli szukasz pediatry w Lublinie, skorzystaj z opcji wizyt w SGL, przychodni z dostępem do wykwalifikowanych specjalistów. Pediatra przyjmujący w poradni POZ w Lublinie jest dostępny w różnych godzinach, dlatego także pracujący rodzice mogą znaleźć termin wizyty niekolidujący z ich obowiązkami.

Pediatra - specjalizacja i kwalifikacje

W SGL w Lublinie pacjenci mają szeroki wybór specjalistów, także lekarzy zajmujących się opieką nad całymi rodzinami. Jednak to pediatra jest najbardziej skupiony na diagnozowaniu, leczeniu i profilaktyce chorób dziecięcych i pracuje z pacjentami w różnych grupach wiekowych: z noworodkami, dziećmi w wieku przedszkolnym i młodzieżą oraz oczywiście, z ich rodzicami czy opiekunami prawnymi.

  • Pediatra diagnozuje choroby dziecięce, zakaźne, wszelkie zaburzenia związane z rozwojem fizycznym, psychicznym i motorycznym.
  • Uświadamia rodziców w zakresie profilaktyki chorób dziecięcych, czyli informuje o różnych zagrożeniach, zachęca do szczepień ochronnych zgodnych z kalendarzem szczepień.
  • Przeprowadza regularne bilanse.
  • Monitoruje wagę, wzrost, higienę.
  • Ocenia dobrostan dziecka - może zaalarmować odpowiednie instytucje, gdy dziecko ma oznaki zaniedbania albo jest podejrzenie, że jest ofiarą przemocy czy przestępstwa.
  • W przypadku problemów zdrowotnych, pediatra wykonuje lub zleca odpowiednią diagnostykę.
  • Może skierować dziecko do lekarzy innych specjalności, jeśli podejrzewa poważne problemy zdrowotne.

Ogólnie rzecz ujmując pediatra całościowo obejmuje opiekę nad rozwojem dziecka.

Regularne wizyty u pediatry

Z dzieckiem nie chodzi się do pediatry tylko wtedy, gdy rodziców coś niepokoi. Wizyty powinny być regularne, także kontrolne, kiedy pediatra ocenia stopień rozwoju dziecka i jest w stanie wcześnie wykryć jakieś nieprawidłowości. W przypadku dzieci przeprowadza się tzw. bilans, podczas którego mały pacjent jest mierzony, ważony, sprawdzany jest wzrok dziecka, oceniana jest postawa ciała, słuch. Pediatra wykonuje także pomiar ciśnienia krwi, badanie wzroku i słuchu, ocenia umiejętności motoryczne swojego podopiecznego.

Warto wybrać pediatrę, który ma długie doświadczenie, dobrą reputację albo, pomimo krótkiego stażu pracy, wyróżnia się zaangażowaniem, wszechstronną wiedzą, ma znakomite, empatyczne podejście do dzieci i do rodziców. Nawet w przypadku niegroźnych chorób rodzice mogą czuć się poddenerwowani i to lekarz pediatra powinien wykazać się umiejętnościami, które prowadzą do uspokojenia ich i odpowiedniego nastawienia do procesu leczenia.

Profilaktyka odgrywa niebywale ważną rolę w zdrowiu niemowląt, dzieci w wieku szkolnym i nastolatków, zapewniając im optymalny rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny. W tym kontekście regularne odwiedziny u pediatry są nieocenione.

Pediatra w Lublinie - opieka nad niemowlętami

Jeśli masz małe dziecko (do 2 roku życia) i mieszkasz w Lublinie lub w okolicach, zapisz je do pediatry, który:

  • Oceni, czy dziecko rośnie w odpowiednim tempie i oceni jego rozwój fizyczny. Ma to na celu między innymi wykrywanie ewentualnych niedoborów żywieniowych.
  • Zrealizuje harmonogram szczepień obowiązkowych, chroniących przed tak groźnymi chorobami zakaźnymi, jak polio, błonica, krztusiec, odra i zapewni dostęp do szczepień nieobowiązkowych.
  • Udzieli wskazówek dotyczących karmienia piersią, mieszanką zastępczą, wprowadzania pokarmów stałych i kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych.
  • Oceni zachowanie dziecka i jego reakcje, które mogą wskazywać na poważne problemy lub na normę.

Dzieci w wieku szkolnym u pediatry

Jeśli Twoje dziecko skończyło półtora roku - dwa lata, pediatra nadal monitoruje postępy w jego rozwoju, by jak najszybciej wykryć lub wykluczyć problemy.

Pediatra także:

  • Aktualizuje szczepienia, ponieważ wiele szczepionek wymaga kilkukrotnego podania.
  • Promuje zdrowe zachowania, edukuje w zakresie aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i higieny osobistej.

Nastolatki a pediatra

Pediatra zajmuje się pacjentami aż do momentu, kiedy osiągną pełnoletność, dlatego na wizytę może przyjść rodzic z niemowlęciem, ale także z dzieckiem, które ma 15, 16 czy 17 lat. Również nastolatek powyżej 16 roku życia może sam zgłosić się na wizytę u pediatry.

Warto pamiętać, że dzieci w okresie dojrzewania miewają problemy ze zdrowiem psychicznym. Lęki, depresja, zaburzenie odżywiania, problemy społeczne, poczucie niezrozumienia - w takich przypadkach pediatra może skierować młodego pacjenta na odpowiednią terapię.

Czasami też pediatra cieszy się większym autorytetem niż rodzic w zakresie zdrowego stylu życia, może więc odwieść nastolatka od korzystania z używek, takich jak alkohol, papierosy, substancje psychoaktywne.

Pediatra monitoruje czynniki, które odpowiadają za rozwój chorób przewlekłych, takie jak otyłość, cukrzyca czy choroby serca. Daje rady dotyczące zdrowej diety i fizycznej aktywności.

Pediatra w Lublinie w ramach POZ

Należysz do osób wyjątkowo zapracowanych? Twoje dziecko wymaga pilnej wizyty u lekarza? Nie czekaj, umów się na wizytę u pediatry w Lublinie. W gabinetach SGL masz dostęp do tego specjalisty w bardzo elastycznych godzinach i nie musisz długo czekać na wizytę. Dzięki temu szybko otrzymasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w kwestii opieki nad dzieckiem bez konieczności zwalniania się z pracy czy w przypadku problemów z brakiem bezpośredniego dojazdu.

Procedura umawiania wizyt do pediatry w SGL w Lublinie jest łatwo dostępna: wystarczy zadzwonić lub przyjść do przychodni. Zabierz ze sobą dowód tożsamości oraz dokumentację medyczną dziecka. Żeby skorzystać z pomocy pediatry, nie trzeba mieć skierowania.

Do pediatry osoby do 16 roku życia muszą przychodzić z osobą dorosłą, np. rodzicem albo opiekunem prawnym. Osoba dorosła musi być w gabinecie także wtedy, kiedy dziecko wymaga zabiegu medycznego, nawet jeśli ukończyło 16 rok życia.

Czym się wyróżniamy?
Nowoczesny sprzęt
do diagnostyki
Ponad 25 letnie
doświadczenie na rynku
Wykwalifikowany
personel