Poradnia medycyny rodzinnej

Poradnia medycyny rodzinnej Lublin

Poradnia medycyny rodzinnej to pierwsze miejsce, do którego zgłaszają się dorośli i dzieci w przypadku objawów choroby albo po poradę dotyczącą profilaktyki zdrowotnej. Lekarz medycyny rodzinnej to osoba z szeroką wiedzą medyczną, która diagnozuje, przepisuje leki, ale również może skierować do lekarza specjalisty.

W Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich w Lublinie znajdziesz pomoc w poradni medycyny rodzinnej bezpłatnie. Wystarczy, że wybierzesz swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i złożysz odpowiednią deklarację. Zachęcamy do zapisów i korzystania z wizyt.

Gabinet medycyny rodzinnej — wszechstronna opieka zdrowotna

Poradnia medycyny rodzinnej, nazywana również praktyką lekarza rodzinnego lub poradnią POZ, otacza pacjentów kompleksową opieką niezależnie od ich wieku i dotychczasowych problemów zdrowotnych. Obszarów, którymi zajmuje się lekarz w gabinecie medycyny rodzinnej, jest wiele.

  • Prewencyjna opieka zdrowotna

W poradni medycyny rodzinnej w Lublinie można porozmawiać z lekarzem o prowadzeniu zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom, zarówno cywilizacyjnym, takim jak np. nadciśnienie czy cukrzyca, jak i chorobom zakaźnym. Zwłaszcza kiedy pacjent jest obciążony genetycznie schorzeniami groźnymi dla jego życia, przydaje się lekarz, który zwróci uwagę na styl życia i przekaże pacjentowi wszechstronną wiedzę dotyczącą diety, uprawiania sportu, porzucenia używek.

Jednocześnie medyk z gabinetów medycyny rodzinnej z Lublina zleca regularne badania kontrolne i przesiewowe. Kieruje na pomiar ciśnienia krwi, badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi, badania moczu, morfologię, badania USG, RTG i inne. Rekomenduje także wykonywanie szczepień zgodnie z kalendarzem oraz dodatkowe szczepienia, np. przeciwko grypie, Covid-19, chorobom tropikalnym, gdy pacjent wyjeżdża w dalsze rejony świata.

Zadania te realizuje zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

  • Diagnostyka i leczenie chorób

W poradni medycyny rodzinnej w Lublinie diagnozuje się i leczy infekcje wirusowe, bakteryjne, choroby przewlekłe (np. cukrzyca, nadciśnienie, astma, choroby tarczycy). Przy przewlekłej chorobie monitorowane są postępy w leczeniu oraz wystawiane są skierowania do specjalistów, takich jak kardiolog, ortopeda oraz na specjalistyczne badania, np. RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

  • Opieka nad dziećmi i młodzieżą

W przychodni rodzinnej czuwa się nad zdrowiem całej rodziny, dlatego na wizyty mogą przychodzić także rodzice z małymi dziećmi czy nastolatkami. W przypadku dzieci i młodzieży lekarze zajmują się monitorowaniem wzrostu, wagi i rozwoju dzieci, wykonując przy tym badania przesiewowe. To specjalista medycyny rodzinnej jest pierwszym, który może wykryć zaburzenia w rozwoju dziecka, także te dotyczące rozwoju intelektualnego. Monitoruje wzrost, budowę ciała, diagnozuje leczenie powszechnych chorób dziecięcych, doradza w zakresie żywienia, kieruje na szczepienia profilaktyczne, czy do specjalistycznych poradni rozwoju psychicznego. W ramach naszej poradni świadczenia udzielane są przez lekarzy medycyny rodzinnej oraz pediatrzy.

  • Opieka nad osobami starszymi

Osoby starsze mogą zapisać się do poradni medycyny rodzinnej w Lublinie i skorzystać w dowolnej chwili z wizyt, podczas których diagnozuje się choroby związane z wiekiem, np. Alzheimera, osteoporozę, choroby serca i kieruje do właściwego specjalisty. Lekarz monitoruje także postępy w leczeniu i doradza w kwestii utrzymania aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

  • Zdrowie psychiczne

W dobie zwiększonego zapotrzebowania na opiekę psychologiczną i psychiatryczną w gabinecie medycyny rodzinnej wspiera się pacjentów z problemami ze zdrowiem psychicznym. Depresja, nerwica i inne zaburzenia psychiczne wymagają oceny, leczenia i kierowania do specjalistów. Chociaż z wizyty u psychiatry można skorzystać w każdej chwili bez skierowania, to często w przychodni medycyny rodzinnej pacjent jest najlepiej znany lekarzowi i zaburzenia w jego zachowaniu czy samopoczuciu mogą być szybko zauważone. Lekarz POZ może wystawić również w razie potrzeby skierowanie do poradni psychologicznej celem podjęcia leczenia psychoterapeutycznego przez pacjenta.

  • Porady dotyczące stylu życia

Jeśli pacjent poradni medycyny rodzinnej pali, nadużywa alkoholu, źle się odżywia, jest zestresowany, nie ma żadnej aktywności fizycznej, to lekarz POZ jako pierwszy może zaproponować zmiany w stylu życia oraz mówi o konsekwencjach dla zdrowia w przypadku negatywnych zachowań.

Poradnia medycyny rodzinnej NFZ

Mieszkasz w Lublinie? Poradnia medycyny rodzinnej SGL funkcjonująca w ramach umowy z NFZ to miejsce, w którym możesz kompleksowo zatroszczyć się o swoje zdrowie. Poradnia medycyny rodzinnej, działająca w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), to bezpłatne usługi medyczne dla osób, które są ubezpieczone i złożą deklarację, w której wybiorą swojego lekarza.

Jak zapisać się do lekarza rodzinnego w poradni NFZ w Lublinie?

  • Wypełnij deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Taką deklarację można wypełnić na miejscu, w przychodni albo pobrać ze strony NFZ czy urzędu gminy.
  • Wypełnioną deklarację zanieś do poradni, weź też ze sobą dowód osobisty.
  • Po tym, jak deklaracja zostanie zaakceptowana przez poradnię, możesz korzystać z wizyt w przychodni rodzinnej.
  • Usługi świadczone w ramach poradni medycyny rodzinnej przez NFZ są bezpłatne dla osób ubezpieczonych. Korzystając z wizyt, podstawowych szczepień i badań diagnostycznych zleconych przez lekarza, nie musisz nic płacić. Płatność jest jednak niezbędna przy korzystaniu z niektórych usług dodatkowych, które nie są objęte pakietem, np. niektóre szczepienia ochronne i badania.

Wybierz swoją przychodnię medycyny rodzinnej w Lublinie

Pamiętaj, że do poradni medycyny rodzinnej będziesz przychodzić nawet kilka razy w roku. Wybierając swoją przychodnię, zwróć uwagę na funkcjonowanie całej placówki i wysoką jakość usług. W SGL w Lublinie zapewniamy:

  • Krótkie terminy oczekiwania na wizyty, dzięki czemu szybko otrzymasz pomoc medyczną.
  • Elastyczne godziny pracy lekarzy pediatrów, dlatego lekarze dostępni są np. wcześnie rano czy popołudniu.
  • Personel, obsługa rejestracji i inni pracownicy przychodni odnoszą się z szacunkiem do wszystkich pacjentów.
  • W przychodni jest wiele gabinetów lekarskich, także specjalistycznych, dlatego lekarz POZ może skierować do innego lekarza. Nie musisz więc szukać pomocy w innym miejscu.
  • W naszej przychodni wykonasz badania diagnostyczne. Przychodnia SGL w Lublinie wyposażona jest w nowoczesny sprzęt.
  • Zapewniamy opiekę nad zdrowiem fizycznych, jak i psychicznym. W tym samym miejscu zapewniamy opiekę lekarza psychiatry, psychologów i psychoterapeutów.
  • Personel medyczny jasno porozumiewa się z pacjentem, a pacjenci mogą bez obaw zadawać pytania i mówić o swoich obawach związanych ze stanem zdrowia.
  • Osoby z ograniczoną mobilnością nie mają problemu z dotarciem do gabinetu ponieważ nasz lokal jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
  • Nasza przychodnia ma dobre opinie wśród pacjentów, pozytywne recenzje i rekomendacje. To one najlepiej świadczą o poziomie opieki zdrowotnej w poradni medycyny rodzinnej SGL w Lublinie.
Czym się wyróżniamy?
Nowoczesny sprzęt
do diagnostyki
Ponad 25 letnie
doświadczenie na rynku
Wykwalifikowany
personel